Więcej niż książka

Moda na wampiry

Stwierdzenie, że Saga Zmierzch z www.taniaksiazka.pl to jedynie cykl książkowy, wydaje się bardzo niepełne. Od momentu, gdy Stephenie Meyer w 2005 roku opublikowała pierwszą część cyklu, od której pochodzi nazwa całej serii, marka zarobiła ponad czterdzieści milionów dolarów, co wydaje się nie lada osiągnięciem. Tak naprawdę autorka planowała wydanie tylko jednej powieści, jednak utwór spotkał się z tak miłym przyjęciem, że napisała jeszcze trzy książki i ostatecznie Saga Zmierzch przybrała formę tetralogii. Na podstawie literackich pierwowzorów powstały również filmy, które osiągnęły ogromny sukces i zyskały miano hitów. Co takiego urzekło miliony ludzi na całym świecie w tej serii o wampirach? Wielu krytyków i recenzentów starało się znaleźć odpowiedź na to pytanie, dochodząc do różnych wniosków. Czy w ogóle da się wskazać jedną przyczynę, dla której Saga Zmierzch odniosła tak spektakularny sukces? Można podjąć taką próbę.

Bohaterowie

Bez wątpienia tym saga Zmierzch wyróżnia się na tle innych cyklów młodzieżowych bardzo ciekawie zbudowanymi bohaterami, którzy z jednej strony fascynują czytelników, a z drugiej sprawiają, że łatwo jest się z nimi identyfikować. W pierwszej części czytelnicy poznają jedynie postaci będące ludźmi oraz rodzinę Cullenów, czyli wampirów zamieszkujących w Forks. W kolejnych tomach do grona bohaterów dołączają także wilkołaki. Do poszczególnych grup należą następujące osoby:

  • ludzie – Bella Swan (główna bohaterka, ukochana Edwarda), Charlie Swan (komendant policji w Forks, ojciec Belli)
  • dobre wampiry z Forks – Edward Cullen (chłopak, a później mąż Belli), Alice, Jasper, Esme, Carlisle, Emmett, Rosalie Cullen (rodzina Edwarda)
  • dobre wampiry z Północy – Tanya, Eleazar, Kate Denali
  • złe wampiry – Aro, Kajusz, Marek Volturi
  • wilkołaki – Jacob Black, Embry Call, Seth Clearwater.

Wartka akcja

Kolejną przyczyną, dla której Saga Zmierzch zaskarbiła sobie serca tak wielu czytelników i widzów, jest fakt, że Stephenie Meyer umieściła w powieści wiele dramatycznych wydarzeń. Osoba sięgająca po “Zmierzch” czy “Zaćmienie” nigdy nie będzie się nudzić. Autorka unika bowiem przydługich opisów przyrody czy pomieszczeń, a skupia się na akcji, która obfituje w dramatyczne wydarzenia. W cyklu nie brakuje walk, pościgów czy pełnych emocji dyskusji pomiędzy bohaterami. Nie jest tajemnicą, że czytelnicy uwielbiają czuć dreszcze i gęsią skórkę podczas zapoznawania się z tekstem powieści. Niewątpliwie Saga Zmierzch dostarcza mnóstwo wrażeń, dlatego miłośnicy tego rodzaju literatury powinni po nią sięgać.

Książka obraz freepik - pl.freepik.com