Saga Zmierzch drapieżna historia zakazanej miłości

Saga Zmierzch to powieść, której popularność sięga milionów fanów na całym świecie w różnym przedziale wiekowym i różnej narodowości. Mija 12 lat od premiery pierwszej części sagi w USA a 11 od premiery w Polsce. Mimo to film nie traci sympatyków drapieżnej historii o miłości.

Co sprawia, że historia zakazanej miłości między nastolatkami, wywołuje tyle zachwytu?

Skupmy się na istocie fabuły:

  • miłość – w grupie nastolatków jest to temat tak samo atrakcyjny jak i wzbudzający strach a nawet i obrzydzenie. Stephenie Meyer zadbała o ten wątek bardzo starannie. Zasiała ziarno w tej grupie rówieśniczej, którego zachwyt wydał obfite plony w milionach odbiorców.
  • zakazana miłość – któż nie marzy o tym by niemożliwe stało się możliwym? Któż nie marzy o tym by stać się bohaterem historii o pięknej i bestii? Tutaj grono miłośników ma szeroki przedział wiekowy.
  • strach – wszystko co nieznane, nowe, niepewne, inne wywołuje przerażenie ale też intryguje. Saga Zmierzch świetnie pokazuje jak radzić sobie z wyzwaniami. W końcu nie każdy ma w sobie tyle odwagi i determinacji co Bella Swan – piękny łabędź.

Czemu piękny i czemu łabędź??

Nie bez powodu autorka czteroczęściowej sagi tak nazwała swoją bohaterkę. Musiała być doskonała. A trudno o doskonałość w licealnych murach. Piękna, prawdziwa, żywa, skromna ale też smaczna i apetyczna. A czemu łabędź? Bo łączy te cechy. Zwiastuje czystość, godność, samotność, wdzięk ale także, zazdrość, śmierć, wieczność, czas, przemijanie i słońce. Wśród dwóch, zaciekle walczących o uczucia Belli, niebezpiecznych ale błyskotliwych i niezwykle atrakcyjnych przystojniaków, ta postać jest tak “szara” jak brzydkie kaczątko z bajki dla dzieci. Na pewno?  Wampir, wilkołak i Ona. Historia jest tak wyjątkowa jak wyjątkowo burzliwe jest życie nastolatków.

Saga Zmierzch, pierwsza część wielotomowej powieści przedstawiającej dzieje bohatera czy bohaterów?

Saga jak traktuje SJP to “wielotomowy utwór epicki opisujący dzieje jakiejś rodziny, przynoszący obraz jakiejś epoki”. Czy możemy tu mówić o dziejach, epoce i rodzinach? Owszem. Bohater każdej kultury, wilczej, ludzkiej czy wampirzej znajdzie w tej powieści “clou” ich istnienia. Odmienność, wyjątkowość, różnorodność, oryginalność – czyż nie to jest najważniejsze lub najciekawsze w życiu każdej indywidualności? Sceptycy zobaczą szmirę, zwolenników zafascynuje fabuła i bohaterowie. A tak naprawdę jest to bogata w emocje pozycja dla wszystkich i tych szukających akceptacji i tych akceptujących.

Książka zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com